Vztah za zavřenými hranicemi

vztahy

Partnerské vztahy jsou makačka. Ale co teprve ty, co se udržují na dálku?

Žijeme v době, kdy je naprosto běžné, že se vztahy navazují a fungují na dálku i tisíce kilometrů. Vše se zdá tak snadné díky chytrým technologiím – které nám umožňují být spolu, i když nejsme spolu, dostupným letenkám a linkám po celém světě – které nás dopraví z místa na místo během pouhých pár hodin, nebo vybaveností jazyků – kterým naše dnešní společnost čím dál více disponuje. Vztah na dálku nás může nesmírně osobnostně obohatit. Učí nás trpělivosti, důvěře, disciplíně a v případě, že je i multinárodnostní – těžko můžete hledat lepší studium cizích jazyků.

Situace se však významně ztížila v momentě, kdy mnohé státy uzavřely své hranice a my se tak octli odstřihnutí od svých drahých poloviček – v nejistotě. Nyní teprve zakoušíme naši trpělivost a důvěru a nezbývá jen čekat, jak se to vyvine. Bezpochyby taková situace vyžaduje o kapku větší úsilí a disciplínu než obvykle. Osobní kontakt nic nenahradí, ale protože ten v tuto chvíli nepřipadá v úvahu, naštěstí existují jiné cesty, jak na našem vztahu na dálku pracovat.

Jaké kroky tedy můžeme v našem vztahu na dálku podnikat, abychom ho (nejen) v těchto nelehkých časech posílili? Připravili jsme pro vás pár tipů, které jsme sami v našich vztazích zkusili:

Pravidelný kontakt

Skype, Whatsapp, Facebook nebo spoustu dalších platforem umožňuje kvalitní videocally, které jsou nezbytnou součástí vztahu na dálku – ale to jistě všichni, kdo v něm jsou, vědí. Když to povinnosti dovolí, zkuste si vyčlenit každý den podobný čas, kdy si zavoláte a posdílíte dojmy a zážitky ze svého dne. Nemusíte z toho dělat nutně povinnost, ale je hezké mít se každý den na co těšit.

Tip: V průběhu dne si posílejte zprávy, fotky, odkazy, tak jak jste zvyklí, nebo možná o trochu víc – nechte nahlédnout toho druhého do toho, co právě děláte, nad čím uvažujete, nebo co se vám líbilo. Budete tak mít dojem, že jste si vzájemně blíž. 

Plánujte společně

V tuto chvíli sice není úplně lehké něco plánovat na příští týden, ale nezoufejme – doba, kdy se shledáme, je už v dohlednu. Můžete si alespoň naplánovat věci, které se nemění v čase, například že se společně podíváte na ten film, o kterém se již dlouhou dobu bavíte, nebo si zajedete na tu skvělou zmrzlinu, co mají ve vedlejším městě, nebo že se projedete na kolech po pobřeží tak, jak jste to dělávali loňské jaro. Je jedno, co je tím vaším snem, co chcete spolu dělat, až se uvidíte, ale zkuste si to spolu vysnít až do detailů, ať se máte na co těšit.

Randěte spolu

Že to není na dálku dobře možné? Ale je. Jak vám zní společná večeře? Domluvte se na konkrétní den, kdy máte volný večer, vyberte jedno jídlo (třeba vaše oblíbené) a společně si ho uvařte a pak si ho společně i online vychutnejte. Bylo by asi fajn, kdybyste vylezli z pyžam a jiných home-office outfitů, třeba si umyli hlavu a předstírali, že jste na opravdovém rande. Je to velmi příjemné zpestření. Za zkoušku nic nedáte.

Posdílejte svá trápení

Teď trochu vážněji – doba není úplně růžová, takže spolu nezapomínejte posdílet i ta méně veselá témata (nemocní příbuzní, výpadek příjmu, frustrace…) a buďte si navzájem oporou, kterou nyní všichni potřebujeme. Sem tam padne i slzička stesku nebo bezmoci, ale to je naprosto v pořádku! Nikdo nemá přesný recept, jak se se současnou situací vypořádat, všichni tápeme a hledáme řešení – zkuste si proto najít to vaše osobní řešení, jak se s tím poprat.

Dalších pár tipů:

  • Hrajte spolu online hry. Nebo spíš proti sobě.
  • Pošlete tomu druhému ručně psaný dopis nebo květinu.
  • Usínejte spolu.
  • Nezapomínejte ani na zprávy osobnějšího (peprnějšího) charakteru…

Zkrátka a dobře, každý pár je jiný a jedinečný. Najděte proto spolu ty cesty, které vám dvěma vyhovují a nechte se jimi vést, až dokud se zase neshledáte. Buďte trpěliví a neklesejte na mysli, když vám čas od času přijde, že jste se navzájem trochu odcizili. Ten druhý to může vnímat úplně jinak, proto zkuste nedělat žádné ukvapené závěry. Nezbývá než doufat v brzké otevření hranic. My věříme, že to bude brzy.

Kateřina Hončová